De ondertekening van de Intentieverklaring maakt deel uit van de afspraken met het OM voor een verlenging van de gedoogregeling voor zware ZE-bestelauto’s tot 1 juli 2025. Zoals bekend mogen bestuurders met een B-rijbewijs nog een jaar langer met deze voertuigen rijden. Het OM heeft hiermee ingestemd onder de voorwaarde dat de verkeersveiligheid voldoende gewaarborgd is.
Het betekent dat bestuurders van deze bestelauto’s een aanvullende cursus moeten doorlopen zodat zij met de juiste vaardigheden en kennis op pad gaan, ook wat betreft rij- en rusttijden.
Aanvullende rijcursus
Om dit te borgen zal het ministerie van I&W met de logistieke sector een convenant sluiten. De aanvullende eisen onder meer voor wat betreft rijopleiding zullen hierin vastgelegd worden. Deze zal bestaan uit opleidingsmodules met een theorie en een praktijkdeel. Het totale opleidingsprogramma moet minimaal vijf uur duren. Met het tekenen van de Intentieverklaring verbindt de sector zich aan de gemaakte afspraken.
Wetgeving
Het convenant moet uiterlijk 31 december 2024, maar liefst eerder, in werking treden. De aanvullende opleidingseisen zullen gelden vanaf het moment dat het convenant er is tot het moment dat er wetgeving (AMvB) is waarmee de inzet van zware ZE-bestelauto’s tot een gewicht van 4.250 kg met B-rijbewijs permanent geregeld wordt. De ingangsdatum van deze wetgeving is voorzien op 1 juli 2025. Het is nog niet onduidelijk of de aanvullende rijopleidingseisen in de AMvB worden opgenomen.
Ter informatie bijgaand de tekst van de Intentieverklaring.